Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach

Medialne zagrożenia współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży

We wtorek 14.03.2023 r. w naszej szkole uczniowie, nauczyciele i rodzice brali udział w szkoleniach i warsztatach profilaktycznych. Uczniowie klasy VI a, VI b, VIII a, VIII b uczestniczyli w warsztatach programu rekomendowanego w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego pt." Debata". Celem tego programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej, klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia oraz osłabienie siły presji rówieśniczej. Nauczyciele uczestniczyli w szkoleniu pt."Medialne zagrożenia współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży". Warsztaty dla uczniów i szkolenie dla nauczyciele przeprowadził specjalista z Ośrodka Psychoprofilaktyki NOWA PERSPEKTYWA.

Rodzice dzieci z przedszkola wysłuchali szkolenia profilaktycznego nt. "Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z korzystaniem z mediów przez dzieci" przeprowadzonego przez dr Annę Siudem - specjalistkę w zakresie psychologii rodziny. Szkolenia i warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Mamy nadzieję, że wiedza ta przyczyni się do lepszego zrozumienia uzależnień oraz medialnych zagrożeń współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży.

Projekt: ZABYTKI KRAKOWA

Dnia 14 marca 2023r. klasa IIb wzięła udział w zajęciach zorganizowanych przez Wychowawcę, których celem było: zapoznanie Uczniów z ciekawymi i charakterystycznymi zabytkami dawnej stolicy Polski; rozwijanie inwencji twórczej dzieci; wzbogacenie zasobu słownictwa; budowanie postaw patriotycznych oraz doskonalenie pracy w grupach.

Prezentację zabytków rozpoczęła wirtualna wycieczka do Krakowa, podczas której zwiedziliśmy: Rynek Główny, Kościół Mariacki, Wawel, Barbakan i Sukiennice. Uczniowie wykonali, a następnie przedstawili swoje prace w formie plakatów oraz zaprezentowali tradycyjny strój krakowski. Dopełnieniem wycieczki była degustacja regionalnych przysmaków przygotowanych przez dzieci.

 Aneta Pracz

Projekt: ZABYTKI KRAKOWAProjekt: ZABYTKI KRAKOWAProjekt: ZABYTKI KRAKOWAProjekt: ZABYTKI KRAKOWAProjekt: ZABYTKI KRAKOWA

Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”

9 lutego 2023r. z inicjatywy nauczycieli matematyki i fizyki: Pana Dyrektora Marcina Maraszka i Pana Bogdana Maraszka w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika, przygotowany przez uczniów klasy IV „b” i VI „a”.

Kopernik to nie tylko wybitny astronom, który dzięki swym odkryciom naukowym złotymi zgłoskami zapisał się w panteonie Wielkich Odkrywców doby renesansu. To również humanista, matematyk, fizyk, ekonomista a także medyk i prawnik.

Serdeczne podziękowania dla pani Elżbiety Czarneckiej i klasy O „b”, O „a” za przygotowanie pięknej piosenki pt. „W układzie słonecznym”.

Dekoracje wykonała pani Wioletta Maraszek i pani Agnieszka Zadrożna.

Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię.”

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantem

Dbając o bezpieczeństwo naszych Uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, dnia 9 lutego odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z asp. Piotrem Łukiewiczem Dzielnicowym Gminy Sobolew. Spotkanie dla dzieci i młodzieży zorganizował Pan Dyrektor Marcin Maraszek. Uczniowie utrwalili sobie zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po drogach szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. Podczas prelekcji Pan policjant przypomniał o zagrożeniach mogących pojawić się w czasie ferii. Szczególnie skupił się na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Policjant przypomniał zasady postępowania wobec nieznajomej osoby: „ Nie rozmawiaj...", „Nie ufaj...", „Nie wpuszczaj do domu...”. Funkcjonariusz udzielił wskazówek jak bezpiecznie korzystanie z Internetu.

 

Spotkanie zakończył Pan Dyrektor Marcin Maraszek życząc wszystkim Uczniom, aby ferie zimowe upłynęły wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantemBezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantemBezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantemBezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantemBezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych - spotkanie z policjantem

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


Babcia z Dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

przypilnują dziś porządku.

W kuchni błyszczą już talerze,

wnusia babci bluzkę pierze

Wnusio już podaje kapcie,

bardzo kocha swoją babcię.

Dzisiaj wszystkie smutki precz!

Święto Dziadków ważna rzecz!”

W dniu 25 stycznia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Gończycach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas 0-III z ogromnym zaangażowaniem i pod opieką Wychowawców wystąpili przed Dyrekcją Szkoły oraz zaproszonymi Gośćmi i zgromadzoną publicznością.

Dzieci w skupieniu recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz zaprezentowały skecz, pt. „Familiada”. Uroczystość obfitowała w szczere uśmiechy i łzy wzruszenia. Pan Dyrektor Marcin Maraszek pogratulował Uczniom występu, a wszystkim obecnym złożył najserdeczniejsze życzenia. Na zakończenie dzieci głośno odśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim Babciom i Dziadkom słodkie upominki.

Serdeczne podziękowania dla pani Wioletty Maraszek za przygotowanie pięknej dekoracji oraz osobom za obsługę nagłośnienia.


DZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKADZIEŃ BABCI I DZIADKA