Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach

"Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowych ludzi" ....

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. ks. dr. Antoniego Święcickiego w Garwolinie obchodził 50-lecie działalności. Z tej okazji uroczystość zorganizował Oddział Rejonowy PCK w Garwolinie.

Uroczyste spotkanie dla honorowych dawców krwi odbyło się w środę, 14 grudnia 2022 roku. Otwarcia spotkania i powitania gości dokonała prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Garwolinie Renata Bany. Szczególnie ciepło powitała świętujących jubileusz 50-lecia działalności członków i wolontariuszy Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im ks. dr. Antoniego Święcickiego .

Centralnym punktem uroczystości było wręczenie odznak, pucharów. i podziękowań za dar krwi.

Serdeczne i niezwykle ciepłe słowa do zebranych skierowali: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Wożniak, burmistrz Miasta Garwolin - Marzena Świeczak oraz wicestarosta Powiatu Garwolińskiego - Marek Ziędalski.

Przepiękne słowa podziękowań i życzeń przekazali najmłodsi mieszkańcy powiatu - uczniowie z naszej Szkoły. To właśnie oni dziękowali krwiodawcom za "(...) kolejne urodziny, kolejną rocznicę, kolejny dzień na plaży, kolejną noc pod gwiazdami, rozmowę z przyjacielem, kolejny uśmiech, kolejną szansę...".

Grupa uczniów pod kierunkiem opiekuna SK PCK mgr Barbary Nitki przygotowała montaż słowno -muzyczny na cześć anonimowych bohaterów, którzy potrafią hojnie rozdawać NADZIEJĘ w kropelkach oddawanej krwi.

Spektakl przybliżył historię PCK w Polsce, historię Klubu HDK w Garwolinie oraz rolę krwiodawców i oddawanej krwi. Słowa św. Jana Pawła II o krwiodawcach przypomniały o należnym im szacunku i wdzięczności.

Uczestniczenie w tym niezwykłym spotkaniu zwróciło uwagę młodym ludziom, że we współczesnym świecie można pozostać wrażliwym na potrzeby innych ludzi, bo "Ciągle istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i oddają krew, byś Ty, Ja, My mogli żyć...".

"Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowych ludzi" ...."Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowych ludzi" ...."Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowych ludzi" ...."Wyjątkowe spotkanie, wyjątkowych ludzi" ....

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Święta Bożego Narodzenia to czas wyczekiwany przez wszystkich – małych i dużych! Poprzedzony adwentem, pełen przygotowań oraz chwil do zadumy…

W tym roku Uczniowie klasy IIb wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych wraz z Rodzicami. Celem tego spotkania było wzmacnianie wzajemnych relacji, kultywowanie tradycji, a także rozwijanie zdolności oraz kreatywności dzieci.

Pomysłodawcą i prowadzącą warsztaty była p. Aneta Pracz, wychowawca klasy.

Uczniowie wspólnie z dorosłymi wykonali ozdoby świąteczne metodą decoupage. Własnoręcznie wykonane bombki z pewnością udekorują domowe choinki, a udział w zajęciach był wspaniałą okazją by poczuć atmosferę zbliżających się świąt.


Serdeczne podziękowania dla Rodziców za pomoc, zaangażowanie i mile spędzony czas!

Aneta Pracz


WARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach piernika, choinka to buduje świąteczny klimat i właśnie tuż przed świętami (12 grudnia 2022 r.) w klasie 0B zostały zorganizowane warsztaty Bożonarodzeniowe, na które zostali zaproszeni rodzice. Celem warsztatów było wykonanie aniołków. Rodzice i dzieci wzmocnili wzajemne relacje, wykazując się przy tym pomysłowością i kreatywnością. Był to mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali jednocześnie się bawiąc.

Organizatorką warsztatów była Pani Ela Czarnecka.

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWEWARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Wycieczka Uczniów kl. III b do Warszawy

     Wychowawca p. Beata Garbarczyk dnia 8 grudnia 2022r. z okazji Mikołajek zorganizowała dla Uczniów kl. IIIb wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

Podczas wycieczki Uczniowie bawili się i eksperymentowali wMuzeum Świat Iluzji. Odwiedzili grób Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Katedrze św. Jana, gdzie pomodlili się i złożyli znicz. Następnie bardzo miło spędzili czas podczas 1,5 godz. warsztatów grupowych pt. „Czekoladowe Tabliczki” w Manufakturze Czekolady, gdzie m. in.: poznali proces produkcji czekolady, własnoręcznie wykonali tabliczkę czekolady, którą także samodzielnie pakowali. Jednym z punktów warsztatów była degustacja pitnej mlecznej czekolady.

W Multikinie Złote Tarasy obejrzeli film pt. Uwolnić Poly.

Wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni. Jako wychowawca dziękuję p. Urszuli Zygadło za obecność, poświęcenie swojego czasu, pomoc i życzliwość.

Beata Grabarczyk

Wycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do Warszawy

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). Dzień miał za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i oraz wskazać na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

13 grudnia 2006 roku na 61 sesji Zgromadzenia Ogólnego została przyjęta Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych (rezolucja A/RES/61/106).

Według zapisów w Konwencji osoby niepełnosprawne mają prawo do:

·        wolności i bezpieczeństwa,

·    swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków i komunikacji),

·        ochrony zdrowia,

·        edukacji,

·        życia prywatnego i rodzinnego,

·        udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

 

Czego potrzebują osoby niepełnosprawne?

1.Respektowania swoich przywilejów.

Nigdy nie parkuj w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i nie bądź obojętny, kiedy widzisz, że ktoś to robi. Szanujmy siebie nawzajem i respektujmy swoje przywileje.

             

2.Możliwości odnoszenia sukcesów, realizacji swoich pasji, uprawiania sportu.

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy, dlatego osoby możliwość realizacji swoich zainteresowań, zwłaszcza sportowych. Niepełnosprawność nie musi dyskwalifikować, ale może dawać nowe możliwości. Jest wiele dziedzin i dyscyplin sportowych, które dostosowały się do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  

3.Pomocy, jeśli takowej potrzebują.

Osoby niepełnosprawne nie potrzebują litości czy współczucia, ale potrzebują normalnego ludzkiego traktowania. Jeśli widzisz, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy, pomóż, ale zrób to taktownie i delikatnie, tak jakbyś pomagał sąsiadce z zakupami.

4.Miłości.

Każdy z nas ma prawo do miłości i potrzebuje jej w swoim życiu. Osoby niepełnosprawne również chcą kochać i być kochane, dlatego nie traktujmy ich, jakby nie były do tego zdolne. Miłość jest dla nich tak samo ważna, jak dla wszystkich pozostałych.

5.Pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osoby niepełnosprawne chcą być taką samą i pełnoprawną częścią społeczeństwa, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby im to umożliwić. Nie ma takich barier, których nie można pokonać. Wszystko zależy od naszego podejścia, otwartości, akceptacji i tolerancji.

 

Dnia 2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 4 „b” z inicjatywy Pani Wioletty Maraszek włączyli młodszych kolegów z klasy 0 „a” i 0 „b” w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przygotowali plakaty, opowiadanie pt. „Nowa”, pogadankę, na podstawie której dzieci dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki takim doświadczeniom przedszkolacy będą w przyszłości dorosłymi bardziej empatycznymi i wrażliwymi na potrzeby innych osób. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki, które zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej. Dziękujemy Pani Wioletcie Maraszek i uczniom klasy 4 „b” za współpracę. 


 W. Maraszek, K. Szopa, E. Czarnecka 

Międzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych