Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach

Profilaktyka i zebranie z Rodzicami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

Profilaktyka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

W dniach 29 i 30 września 2022 r. został zrealizowany w naszej szkole program profilaktyki zintegrowanej Archipelag Skarbów .

Uczestniczyli w nim uczniowie z klasy VII, VIIa i VIIb. Program ten obejmował także szkolenie dla nauczycieli i rodziców.

Archipelag Skarbów to żywy i dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży w wieku 13-16 lat, opracowany i nadzorowany przez specjalistów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, który ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu programów profilaktycznych oraz prowadzeniu badań nad młodzieżą.

Program uczy zdrowego i mądrego stylu życia, łącząc atrakcyjność dla młodzieży z silnym przekazem w kilku dziedzinach profilaktyki jednocześnie. 

Mamy nadzieję, że odbiorcy programu znaleźli odpowiedź na wiele zagadnień dotyczących wychowania i lepszej komunikacji między rodzicami i dziećmi.

 

Zebranie z Rodzicami Uczniów dn. 29.09.2022r.

Profilaktyka i zebranie z Rodzicami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachProfilaktyka i zebranie z Rodzicami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachProfilaktyka i zebranie z Rodzicami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

Wycieczka do Lublina

28 września 2022r. uczniowie klas VIII wraz z Panem Dyrektorem Marcinem Maraszkiem, Panem Bogdanem Maraszkiem i Panią Agnieszką Zadrożną uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Jednym z punktów wycieczki było zwiedzanie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1941-1944). Celem wyjazdu było przybliżenie losów ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, pogłębienie wiedzy historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej oraz upamiętnienie ofiar nazizmu.Uczniowie zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, przy Mauzoleum-Pomniku Walki i Pamięci zabezpieczającym kopiec z prochami ofiar. Na jego kopule widnieje napis ‘’Los nasz dla Was przestrogą’’, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu.

Była to niezapomniana lekcja historii i patriotyzmu, która wywołała wielkie emocje i na długo zapadnie w naszą pamięć.

Kolejnym punktem wycieczki była projekcja film pt.”Orlęta. Grodno ‘39”.Film ukazuje dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. W dniu rozpoczęcia roku szkolnego,

1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stała się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią Grodna, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Uczniowie odwiedzili również Wydział Chemii i Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, aby uczestniczyć w 62 pokazach z fizyki.

Celem pokazów była popularyzacja tej dziedziny nauki poprzez prezentację fascynujących eksperymentów z zakresu następujących działów fizyki: ruch obrotowy, płyny, światło i oko oraz elektrostatyka. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do wykonania w warunkach szkolnych doświadczenia. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć doświadczenia, ale również brali w nich aktywny udział.

Podczas wycieczki nie zabrakło czasu na małe przyjemności.

Bogdan Maraszek

Wycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do LublinaWycieczka do Lublina

Ognisko integracyjne

27 września 2022r. w ramach integracji między klasowej, zacieśnienia więzi przyjacielskich klasa VIa z wychowawcą Panem Bogdanem Maraszkiem zaprosiła klasę VIb na ognisko klasowe, które odbyło się na placu szkolnym.

Ognisko integracyjneOgnisko integracyjneOgnisko integracyjneOgnisko integracyjneOgnisko integracyjne

Pani Jesień

23 września 2022 roku ani się spostrzegliśmy przyszła do klasy 0 „b” Pani Jesień, która powitała słoneczkiem i darami jesieni.

W tym dniu w naszej klasie zrobiło się pomarańczowo i czerwono, gdyż dzieci oraz wychowawczyni ubrani byli w kolorach typowo jesiennych. Ten dzień obfitował w zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Poznaliśmy dary jesieni, porządkowaliśmy je, przeliczaliśmy zbiory, odgadywaliśmy zagadki, wykonywaliśmy jesienne prace plastyczne. Wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Supełek w ogrodzie”. Śpiewaliśmy piosnkę „Jarzynowy wóz”. Wybraliśmy się również na dwór w poszukiwaniu oznak jesieni.

Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

 Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień Pani Jesień

Elżbieta Czarnecka

Powitanie Jesieni

W klasie 0a zagościła Pani Jesień! Udekorowana tematycznie sala przedszkolna przypomina nam, że od 23 września dni są coraz krótsze i chłodniejsze, a piękne barwy jesieni możemy obserwować podczas spacerów po okolicy.

Dzieci bardzo chętnie włączyły się w te wyjątkowe przygotowania: ubierając się na kolor czerwony, żółty, pomarańczowy lub brązowy; śpiewając wspólnie poznane piosenki, a także przynosząc dary jesieni do klasowego kącika przyrody.

Pod opieką p. Anety Pracz w pełni zaangażowani Uczniowie, wykonali również tego dnia prace plastyczne wyeksponowane w sali i na szkolnym korytarzu.

Powitanie JesieniPowitanie JesieniPowitanie Jesieni