Dnia 24 października uczniowie klasy Va, Vb, VIa, VIIb uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszym punktem programu była przygoda na Piotrkowskiej - spacer po dawnym średniowiecznym trakcie, przecinającym miasto na osi północ-południe. Ulica Piotrkowska to jedna z najbardziej znanych ulic handlowych w kraju i Europie, a jednocześnie najdłuższy polski deptak, stanowiący wizytówkę miasta. Piotrkowska przyciąga pięknie odrestaurowanymi kamienicami. Podczas spaceru odwiedziliśmy Juliana Tuwima i Misia Uszatka. Podziwialiśmy Pasaż Róży, przeszliśmy Aleją Gwiazd.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzania Muzeum Włókiennictwa - jest to wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi i symbol jej włókienniczej przeszłości. W kompleks pofabrycznych zabudowań, włókiennictwo przedstawione jest z wielu perspektyw jako dziedzina sztuki, dziedzina przemysłu, rozległy obszar związany z modą, obyczajami i życiem codziennym. Podczas zwiedzania poznaliśmy tajniki sztuki włókienniczej. Muzeum to nie tylko eksponaty ale również multimedialna wystawa przedstawiająca dawną świetność tego miejsca.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Kinematografii. W zbiorach muzeum uczniowie mieli możliwość obejrzenia cennych i unikatowych urządzeń z okresu poprzedzającego wynalazek kina: latarnie magiczne, stereoskopy, zabawki optyczne, prawdziwa perełką jest oryginalna Kaiser Panorama. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy różnego typu kamery filmowe (najstarsza z początku XX w). Imponująca kolekcja plakatów z całego świata, projekty scenograficzne i projekty kostiumów do filmów fabularnych, projekty oraz dekoracje do filmów animowanych, fotosy, dokumentacje zdjęciowe, a także osobiste pamiątki dotyczące największych autorów polskiego kina. Zwiedzając wystawę bajek weszliśmy do budy Reksia, igloo pingwina Pik-Poka, chwyciliśmy za ster statku Bolka i Lolka oraz przytuliliśmy się do Misia Uszatka.
Wycieczka do Warszawy
17 października 2024r. uczniowie klas: 6b, 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, zorganizowanej przez pana Bogdana Maraszka. Nad dziećmi opiekę sprawowali: pani Beata Garbarczyk i pani Beata Król. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie. Uczniowie podziwiali wnętrza i ekspozycje muzealne, a także poznali historię Zamku. Drugim punktem wycieczki była wizyta w Dom Zagadek. Uczestnicy spotkali na swojej drodze szereg zagadek, których rozwiązanie wymaga od graczy zarówno współpracy, jak i podejmowania decyzji na podstawie wskazówek, które znajdowały w każdym z pokoi. Podążanie ich tropem prowadziło do osiągnięcia wspólnego celu… Następnie odbyli wyjątkową interaktywną podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu… Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzili specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia, doskonale imitujące scenerie z życia codziennego… Ostatnim punktem wycieczki było kino.
Wizyta w Warszawie była ciekawą lekcją historii, kultury i sztuki. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Dzień Edukacji Narodowej
RAJD KOŚCIUSZKOWSKI
Dnia 11.10.2024 r. harcerze z 9DH z Gończyc wzięli udział w XXXIX Rajdzie Kościuszkowskim. Wszyscy uczestnicy rajdu zebrali się pod kościołem w Korytnicy, gdzie zostały rozdane pakiety rajdowe. Następnie miało miejsce uroczyste otwarcie trasy rajdowej w kościele. Rajd odbył się w formie gry terenowej, w trakcie której harcerze poznali okoliczności bitwy maciejowickiej i fascynująca historię dawnego pogranicza Mazowsza i Małopolski. Na punktach kontrolnych na uczestników rajdu czekali ucharakteryzowani animatorzy z zadaniami m. in. strzelanie do celu, pojedynki na szable otulinowe, ładowanie armat na czas. Uczestnicy rajdu musieli pokonać trasę ok. 20 km pieszo. Po dotarciu do parku krajobrazowego rodziny Zamoyskich w Podzamczu na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, ciepła grochówka oraz pyszne ciasto i herbata. Nie zabrakło również pokazu broni, wystaw militarnych, a także stanowiska łuczniczego i strzelnicy.
Wycieczka do Kazimierza Dolnego.
8 października klasy II a i II b odbyły wycieczkę do malowniczo położonego nad Wisłą i Grodarzem Kazimierza Dolnego. Wycieczkę rozpoczął spacer wiślańskim bulwarem i opowieść pani przewodnik o powstaniu miasta. Uczniowie zwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej, jest to dokonały punkt widokowy, z którego podziwiali panoramę miasta, Górę Trzech Krzyży, na dziedzińcu klasztoru studnię z 1629r. W piekarni Starzyński uczniowie wysłuchali kazimierzowską legendę i wykonali symbol - Kogucika. Potem był spacer na średniowieczny rynek z kamienicami, gdzie uczniowie obejrzeli słynne Kamienice Przybyłów, Mały Rynek – dawne centrum dzielnicy żydowskiej, kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z najstarszymi zachowanymi w całości organami w Polsce, posąg psa Werniksa, ruiny zamku z basztą. Zwiedzanie zakończyło się przejażdżką Eko- busikami , w czasie której uczniowie widzieli spichlerze i Starą Chatę z ok. 1700r oraz spacerowali Wąwozem Korzeniowy Dół. W doskonałych humorach wszyscy wrócili do domu. Podczas wycieczki uczniami opiekowały się wychowawczynie klasy IIb i IIa p. E. Czarnecka, p. I. Wójcik oraz p. A Zadrożna i p. K. Szopa.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies.
Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.OK, rozumiem