Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach

Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Polak nie sługa, nie zna co to pany,

Nie da się okuć przemocą w kajdany,

Wolnością żyje, do wolności wzdycha,

Bez niej jak kwiatek bez wody usycha […]

Za niepodległość i wolność ojczyzny naszej,

oddali życie najlepsi synowie.

To był ten dzień, polski Listopad... „

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła.

Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień…

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. W części artystycznej uczniowie przybliżyli rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta. Montaż słowno-muzyczny przeniósł uczestników akademii w czasy przepełnione bólem i cierpieniem. Kolejne sceny i utwory muzyczne przypomniały burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Opowiadając o bohaterstwie minionych pokoleń uczciły pamięć tych, którym zawdzięczamy niepodległość. Uświadomiły, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Taniec z biało-czerwonymi flagami w wykonaniu uczennic klas 7 był wyrazem dumy, że jesteśmy Polakami.

Cisza, skupienie, zachwyt a często też wzruszenie wśród widzów było dowodem patriotyzmu i szacunku, ale również docenieniem ogromnego wysiłku i zaangażowania występujących. Reakcje społeczności szkolnej oraz słowa podziękowania przekazane przez pana Dyrektora były dla organizatorów miłą nagrodą.

To piękne i podniosłe przedstawienie wzbogacone wymowną dekoracją było dziełem uczniów klasy 4a, 5a, 5b, 7a i 7b pod kierunkiem Pani Barbary Boryń, Elżbiety Skoczek i Marioli Kowalewskiej.

Akademię zakończyły serdeczne życzenia imieninowe dla pana Dyrektora Marcina Maraszka przekazane przez Panią Dyrektor Barbarę Nitkę i Pana Artura Chudynko w imieniu wszystkich pracowników szkoły oraz przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.


 Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości


Gminne obchody Święta Niepodległości

Delegacja naszej szkoły pod przewodnictwem dyr. Marcina Maraszka i wicedyrektor Barbary Nitki uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Kościele pw. Świętej Rodziny w Sobolewie. Następnie władze gminy, poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, znajdujący się przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Przy pomniku wspólnie został odśpiewany hymn narodowy, a następnie złożone kwiaty i zapalone znicze pamięci.

Gminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta Niepodległości


Święto Niepodległości w oddziale 0b

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość.        

 Powiewa flaga biało-czerwona,

na wietrze roztańczona,

niosą ją polskie dzieci,

a orzeł nad nimi leci…

 

         W naszej Szkole od najmłodszych lat uczymy Dzieci patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy również Dzieciom szacunek dla polskich symboli. Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2023 r. w oddziale 0b obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie Dzieci uroczyście obchodziły ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.

          Świętowanie odbywało się na różne sposoby: Dzieci uczyły się hymnu narodowego, wraz z Wychowawcą wykonały kotyliony w barwach ojczystych, godła i prace plastyczne. Obejrzały filmik edukacyjny – Niepodległość.

          Wykonane dekoracje w sali oraz na oknie w czytelny sposób niosły przekaz, że barwy biało-czerwone to barwy narodowe.

         W poniedziałek 13 listopada Dzieci przyszły do Szkoły w odświętnych, galowych strojach i razem z całą społecznością szkolną obejrzały montaż słowno-muzyczny przygotowany przez starsze koleżanki i kolegów.

Beata Garbarczyk


Święto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0b


Polska Moja Ojczyzna

Polska Moja Ojczyzna

9 listopada 2023 roku odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej w Miętnem. Celem konkursu było: promowanie wartości patriotycznych, prezentacja dorobku artystycznego solistów i zespołów wokalnych, inspirowanie wykonawców do dalszych poszukiwań, doskonalenie warsztatu, konfrontacja oraz aktywizacja środowisk twórczych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wyłonieni podczas eliminacji szkolnych, którzy zajęli podczas festiwalu czołowe miejsca:

II miejsce w kategorii klas 4-6  Hanna Zając,

II miejsce w kategorii klas 7-8  Ewelina Dybcio,

Wyróżnienie Alicja Garnek

Konkurs to dowód na nasz patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanych występów i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.

Wioletta Maraszek


Polska Moja OjczyznaPolska Moja OjczyznaPolska Moja Ojczyzna

Polska Moja Ojczyzna


Detektyw Zagadka na tropie

08.11.2023r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z Krak – Art Kraków, którzy przygotowali dla klas 0 – I spektakl teatralny pt. „Detektyw Zagadka na tropie”. Uczniowie pod opieką wychowawców: p. B. Wieczorek, p. B. Garbarczyk, p. E. Czarneckiej oraz p. K. Szopa przenieśli się w świat przygód i podróży Detektywa Zagadki. Dzięki przedstawieniu dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę o teatrze oraz miały możliwość podpatrywania pracy aktorów. Uczniowie chętnie brali udział w proponowanych aktywnościach co przyczyniło się do rozwiązania zagadki. Serdecznie dziękujemy artystom za to twórcze spotkanie.

Szopa Katarzyna


Detektyw Zagadka na tropieDetektyw Zagadka na tropieDetektyw Zagadka na tropieDetektyw Zagadka na tropieDetektyw Zagadka na tropie