Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Listopad to miesiąc, w którym przypominamy jak ważne dla naszego organizmu jest śniadanie! Ten podstawowy posiłek, odpowiednio zbilansowany nie tylko pobudza metabolizm, ale przede wszystkim daje energię na cały dzień.

Klasa IIIb wzięła udział w zajęciach kulinarnych zorganizowanych przez Wychowawcę. Wspólnie omówione zostały zasady zdrowego odżywiania, obejrzeliśmy film edukacyjny „Kazio i zdrowe śniadanie”, a następnie Uczniowie wykonali ciepłe kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z wędliną, serem i warzywami oraz pożywny koktajl bananowy. Głównym celem tych zajęć było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a także zwiększenie świadomości Uczniów na temat roli śniadania - jako najważniejszego posiłku dnia.

                                                                                                                       Aneta Pracz


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIADZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIADZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIADZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA


DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0B

         Zanieczyszczenia powietrza to wszelkie substancje: gazy, ciecze i ciała stałe, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym, ale nie są jego naturalnymi składnikami. Oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla naszego organizmu.

         Dnia 14 listopada oddział 0b obchodził Dzień Czystego Powietrza. Wychowawca oraz chętne Dzieci wykonały doświadczenia, które pozwoliły odpowiedzieć na pytania: co to jest powietrze, do czego służy oraz jakie ma właściwości? Przeprowadzane eksperymenty dały Dzieciom dużo radości. Dzięki nim odkryły tajemnice powietrza, poznały jego znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin oraz sposoby wykorzystania powietrza przez człowieka. Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne: „EKOLAND Jak dbać o czyste powietrze?”, „Dlaczego musimy dbać o czyste powietrze?”, „Zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwie domowym”. Podsumowując zajęcia, Dzieci wykonały prace plastyczne ukazujące zagrożenia dla powietrza stwarzane przez ludzi.

Beata Garbarczyk


DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0BDZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0B


Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

„Polak nie sługa, nie zna co to pany,

Nie da się okuć przemocą w kajdany,

Wolnością żyje, do wolności wzdycha,

Bez niej jak kwiatek bez wody usycha […]

Za niepodległość i wolność ojczyzny naszej,

oddali życie najlepsi synowie.

To był ten dzień, polski Listopad... „

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła.

Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień…

13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. W części artystycznej uczniowie przybliżyli rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta. Montaż słowno-muzyczny przeniósł uczestników akademii w czasy przepełnione bólem i cierpieniem. Kolejne sceny i utwory muzyczne przypomniały burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Opowiadając o bohaterstwie minionych pokoleń uczciły pamięć tych, którym zawdzięczamy niepodległość. Uświadomiły, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Taniec z biało-czerwonymi flagami w wykonaniu uczennic klas 7 był wyrazem dumy, że jesteśmy Polakami.

Cisza, skupienie, zachwyt a często też wzruszenie wśród widzów było dowodem patriotyzmu i szacunku, ale również docenieniem ogromnego wysiłku i zaangażowania występujących. Reakcje społeczności szkolnej oraz słowa podziękowania przekazane przez pana Dyrektora były dla organizatorów miłą nagrodą.

To piękne i podniosłe przedstawienie wzbogacone wymowną dekoracją było dziełem uczniów klasy 4a, 5a, 5b, 7a i 7b pod kierunkiem Pani Barbary Boryń, Elżbiety Skoczek i Marioli Kowalewskiej.

Akademię zakończyły serdeczne życzenia imieninowe dla pana Dyrektora Marcina Maraszka przekazane przez Panią Dyrektor Barbarę Nitkę i Pana Artura Chudynko w imieniu wszystkich pracowników szkoły oraz przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.


 Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości


Gminne obchody Święta Niepodległości

Delegacja naszej szkoły pod przewodnictwem dyr. Marcina Maraszka i wicedyrektor Barbary Nitki uczestniczyła w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Kościele pw. Świętej Rodziny w Sobolewie. Następnie władze gminy, poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, znajdujący się przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Przy pomniku wspólnie został odśpiewany hymn narodowy, a następnie złożone kwiaty i zapalone znicze pamięci.

Gminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta NiepodległościGminne obchody Święta Niepodległości


Święto Niepodległości w oddziale 0b

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość.        

 Powiewa flaga biało-czerwona,

na wietrze roztańczona,

niosą ją polskie dzieci,

a orzeł nad nimi leci…

 

         W naszej Szkole od najmłodszych lat uczymy Dzieci patriotyzmu, przywiązania do Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy również Dzieciom szacunek dla polskich symboli. Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2023 r. w oddziale 0b obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie Dzieci uroczyście obchodziły ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.

          Świętowanie odbywało się na różne sposoby: Dzieci uczyły się hymnu narodowego, wraz z Wychowawcą wykonały kotyliony w barwach ojczystych, godła i prace plastyczne. Obejrzały filmik edukacyjny – Niepodległość.

          Wykonane dekoracje w sali oraz na oknie w czytelny sposób niosły przekaz, że barwy biało-czerwone to barwy narodowe.

         W poniedziałek 13 listopada Dzieci przyszły do Szkoły w odświętnych, galowych strojach i razem z całą społecznością szkolną obejrzały montaż słowno-muzyczny przygotowany przez starsze koleżanki i kolegów.

Beata Garbarczyk


Święto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0bŚwięto Niepodległości w oddziale 0b