Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gończycach
Archiwum  > Aktualności > 2022 / 2023 > Strona > 15

Wycieczka Uczniów kl. III b do Warszawy

     Wychowawca p. Beata Garbarczyk dnia 8 grudnia 2022r. z okazji Mikołajek zorganizowała dla Uczniów kl. IIIb wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

Podczas wycieczki Uczniowie bawili się i eksperymentowali wMuzeum Świat Iluzji. Odwiedzili grób Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Katedrze św. Jana, gdzie pomodlili się i złożyli znicz. Następnie bardzo miło spędzili czas podczas 1,5 godz. warsztatów grupowych pt. „Czekoladowe Tabliczki” w Manufakturze Czekolady, gdzie m. in.: poznali proces produkcji czekolady, własnoręcznie wykonali tabliczkę czekolady, którą także samodzielnie pakowali. Jednym z punktów warsztatów była degustacja pitnej mlecznej czekolady.

W Multikinie Złote Tarasy obejrzeli film pt. Uwolnić Poly.

Wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni. Jako wychowawca dziękuję p. Urszuli Zygadło za obecność, poświęcenie swojego czasu, pomoc i życzliwość.

Beata Grabarczyk

Wycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do WarszawyWycieczka Uczniów kl. III b do Warszawy

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). Dzień miał za zadanie zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych i oraz wskazać na potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

13 grudnia 2006 roku na 61 sesji Zgromadzenia Ogólnego została przyjęta Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych (rezolucja A/RES/61/106).

Według zapisów w Konwencji osoby niepełnosprawne mają prawo do:

·        wolności i bezpieczeństwa,

·    swobody poruszania się (w tym równego z osobami pełnosprawnymi dostępu do przestrzeni i budynków i komunikacji),

·        ochrony zdrowia,

·        edukacji,

·        życia prywatnego i rodzinnego,

·        udziału w życiu politycznym i kulturalnym.

 

Czego potrzebują osoby niepełnosprawne?

1.Respektowania swoich przywilejów.

Nigdy nie parkuj w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych i nie bądź obojętny, kiedy widzisz, że ktoś to robi. Szanujmy siebie nawzajem i respektujmy swoje przywileje.

             

2.Możliwości odnoszenia sukcesów, realizacji swoich pasji, uprawiania sportu.

Niepełnosprawny nie znaczy gorszy, dlatego osoby możliwość realizacji swoich zainteresowań, zwłaszcza sportowych. Niepełnosprawność nie musi dyskwalifikować, ale może dawać nowe możliwości. Jest wiele dziedzin i dyscyplin sportowych, które dostosowały się do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  

3.Pomocy, jeśli takowej potrzebują.

Osoby niepełnosprawne nie potrzebują litości czy współczucia, ale potrzebują normalnego ludzkiego traktowania. Jeśli widzisz, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy, pomóż, ale zrób to taktownie i delikatnie, tak jakbyś pomagał sąsiadce z zakupami.

4.Miłości.

Każdy z nas ma prawo do miłości i potrzebuje jej w swoim życiu. Osoby niepełnosprawne również chcą kochać i być kochane, dlatego nie traktujmy ich, jakby nie były do tego zdolne. Miłość jest dla nich tak samo ważna, jak dla wszystkich pozostałych.

5.Pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Osoby niepełnosprawne chcą być taką samą i pełnoprawną częścią społeczeństwa, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby im to umożliwić. Nie ma takich barier, których nie można pokonać. Wszystko zależy od naszego podejścia, otwartości, akceptacji i tolerancji.

 

Dnia 2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 4 „b” z inicjatywy Pani Wioletty Maraszek włączyli młodszych kolegów z klasy 0 „a” i 0 „b” w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Przygotowali plakaty, opowiadanie pt. „Nowa”, pogadankę, na podstawie której dzieci dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki takim doświadczeniom przedszkolacy będą w przyszłości dorosłymi bardziej empatycznymi i wrażliwymi na potrzeby innych osób. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki, które zaprezentowane zostały na gazetce szkolnej. Dziękujemy Pani Wioletcie Maraszek i uczniom klasy 4 „b” za współpracę. 


 W. Maraszek, K. Szopa, E. Czarnecka 

Międzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób NiepełnosprawnychMiędzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Mikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Wszystkie dzieci - i te młodsze i te starsze czekają z utęsknieniem na ten dzień.

Współpracując z Panem Dyrektorem Marcinem Maraszkiem i Radą Rodziców 6 grudnia SU zorganizował Mikołajki. Rada Rodziców zakupiła czekolady dla wszystkich uczniów szkoły. Opiekun SU Pani Beata zorganizowała „Pocztę Świętego Mikołaja” – tzn. jeden z Rodziców Uczniów przebrany za Mikołaja i uczennice z kl. VIa za Śnieżynki. Zaczynając od Pana Dyrektora i Pani Wicedyrektor, wszystkie dzieci i młodzież zostali obdarowani słodkimi upominkami. Mikołaj w towarzystwie Śnieżynek, pod choinką i dekoracją świąteczną w starszych klasach rozdawał prezenty, przygotowane wzajemnie przez uczniów, młodsze dzieci natomiast otrzymały prezenty przygotowane przez Rodziców.

Podczas spotkań poszczególnych klas z Mikołajem, na twarzach Uczniów pojawiał się uśmiech i nieskrywana radość. Dzieci z najmłodszych klas recytowały wierszyki i śpiewały piosenki dla Mikołaja.

Ponadto, z inicjatywy Opiekuna Samorządu Uczniowskiego, w porozumieniu i za zgodą Pana Dyrektora- Uczniowie, którzy przyszli do szkoły ubrani na czerwono np.: w pięknych mikołajkowych czapkach,otrzymali dodatkowy prezent – nie byli pytani i nie było sprawdzianów.Dla wszystkich był to niezapomniany, pełen wrażeń dzień.

Mikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w GończycachMikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

Uczniowie kl. V b wykonali gazetkę o tematyce mikołajkowej.

Mikołajki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gończycach

W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...

W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...W oczekiwaniu na świąteczne wieczory...

W. Maraszek, A. Mądra

Pierniki w Kaleniu

Dnia 1 grudnia harcerze wraz z opiekunami p. Agnieszką Zadrożną i Barbarą Boryń udali się do szkoły w Kaleniu Drugim, aby razem z dziećmi uczęszczającymi do grup przedszkolnych udekorować świąteczne pierniczki. Wspólnie spędzony czas wykorzystany został na umocnienie współpracy w grupie oraz doskonalenie umiejętności zdobienia pierników. Przygotowując stanowisko do zdobienia pierników harcerze utrwalili sobie nawyki higieniczne niezbędne podczas wykonywanych prac. Wspólnie spędzony czas umilił nam poczęstunek przygotowany przez uczniów szkoły oraz drobne upominki – aniołki i miłe słowo podziękowania.

B.Boryń, A. Zadrożna

Pierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w KaleniuPierniki w Kaleniu