20 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.
Każde dziecko, niezależnie od kraju, w którym mieszka, od pochodzenia czy wyznania, ma swoje prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja
o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Konwencja wyjaśnia kim są dzieci, jakie mają prawa i jakie obowiązki rządzący mają wobec nich. Wszystkie prawa są ze sobą powiązane, są jednakowo ważne i nie można ich odbierać dzieciom.
“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”
Janusz Korczak
Gazetka wykonana przez uczniów klasy VB.
Obchody 20-lecia 2DH " Itaka " Sobolew
18 listopada harcerze z 9DH z Gończyc uczestniczyli w obchodach 20-lecia 2DH " Itaka " Sobolew. Dwa patrole z naszej drużyny wzięły udział w grze terenowej w trakcie której mogli wykazać się między innymi umiejętnościami pieczenia podpłomyków, pisania opowiadania i fraszki, znajomością alfabetu Morse'a oraz zdolnościami plastycznymi. Kulminacją zabawy był koncert zespołu WBH w trakcie którego usłyszeliśmy znane harcerskie hity. Na koniec miała miejsce uroczysta gala i słodki poczęstunek dla wszystkich.
Barbara Boryń i Elżbieta Skoczek
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
Listopad to miesiąc, w którym przypominamy jak ważne dla naszego organizmu jest śniadanie! Ten podstawowy posiłek, odpowiednio zbilansowany nie tylko pobudza metabolizm, ale przede wszystkim daje energię na cały dzień.
Klasa IIIb wzięła udział w zajęciach kulinarnych zorganizowanych przez Wychowawcę. Wspólnie omówione zostały zasady zdrowego odżywiania, obejrzeliśmy film edukacyjny „Kazio i zdrowe śniadanie”, a następnie Uczniowie wykonali ciepłe kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z wędliną, serem i warzywami oraz pożywny koktajl bananowy. Głównym celem tych zajęć było zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania, a także zwiększenie świadomości Uczniów na temat roli śniadania - jako najważniejszego posiłku dnia.
Aneta Pracz
DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA W ODDZIALE 0B
Zanieczyszczenia powietrza to wszelkie substancje: gazy, ciecze i ciała stałe, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym, ale nie są jego naturalnymi składnikami. Oddychanie czystym powietrzem jest ważne dla naszego organizmu.
Dnia 14 listopada oddział 0b obchodził Dzień Czystego Powietrza. Wychowawca oraz chętne Dzieci wykonały doświadczenia, które pozwoliły odpowiedzieć na pytania: co to jest powietrze, do czego służy oraz jakie ma właściwości? Przeprowadzane eksperymenty dały Dzieciom dużo radości. Dzięki nim odkryły tajemnice powietrza, poznały jego znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin oraz sposoby wykorzystania powietrza przez człowieka. Dzieci obejrzały filmiki edukacyjne: „EKOLAND Jak dbać o czyste powietrze?”, „Dlaczego musimy dbać o czyste powietrze?”, „Zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwie domowym”. Podsumowując zajęcia, Dzieci wykonały prace plastyczne ukazujące zagrożenia dla powietrza stwarzane przez ludzi.
Beata Garbarczyk
Uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
„Polak nie sługa, nie zna co to pany,
Nie da się okuć przemocą w kajdany,
Wolnością żyje, do wolności wzdycha,
Bez niej jak kwiatek bez wody usycha […]
Za niepodległość i wolność ojczyzny naszej,
oddali życie najlepsi synowie.
To był ten dzień, polski Listopad... „
Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religie. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolny było używać polskiej flagi ani godła.
Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska – wykreślona z mapy Europy – istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień…
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wielkie wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. W części artystycznej uczniowie przybliżyli rys historyczny tego wyjątkowego dla naszego narodu święta. Montaż słowno-muzyczny przeniósł uczestników akademii w czasy przepełnione bólem i cierpieniem. Kolejne sceny i utwory muzyczne przypomniały burzliwe dzieje naszej Ojczyzny. Opowiadając o bohaterstwie minionych pokoleń uczciły pamięć tych, którym zawdzięczamy niepodległość. Uświadomiły, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Taniec z biało-czerwonymi flagami w wykonaniu uczennic klas 7 był wyrazem dumy, że jesteśmy Polakami.
Cisza, skupienie, zachwyt a często też wzruszenie wśród widzów było dowodem patriotyzmu i szacunku, ale również docenieniem ogromnego wysiłku i zaangażowania występujących. Reakcje społeczności szkolnej oraz słowa podziękowania przekazane przez pana Dyrektora były dla organizatorów miłą nagrodą.
To piękne i podniosłe przedstawienie wzbogacone wymowną dekoracją było dziełem uczniów klasy 4a, 5a, 5b, 7a i 7b pod kierunkiem Pani Barbary Boryń, Elżbiety Skoczek i Marioli Kowalewskiej.
Akademię zakończyły serdeczne życzenia imieninowe dla pana Dyrektora Marcina Maraszka przekazane przez Panią Dyrektor Barbarę Nitkę i Pana Artura Chudynko w imieniu wszystkich pracowników szkoły oraz przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies.
Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.OK, rozumiem